Na internetu naleznete hromadu doporučení co vidět a co zažít v New Yorku. Pro mnohé lidi je New York synonymem vysněné destinace, která vám zaručí tu pravou a nezapomenutelnou dovolenou. Už jenom cesta letadlem přes oceán, která dělí Evropu od Ameriky vás dokáže přivést do přítomného okamžiku. Oceán, vzdálenost od domova a očekávání jaká asi bude Amerika – to vše vám zaručí, že budete zažívat jiné pocity než při cestě po Evropě. Alespoň u mě to tak bylo.
Často jsem podnikal výlety z Česka směrem na východ, ale sen podívat se do Ameriky jsem měl také ukrytý v srdci. V tomto článku nebudu rozepisovat co kde navštívit, jak se tam dostat a podobně, jelikož článků na toto téma naleznete na internetu mnoho. Určitě ale doporučuji před každou cestou mít nachystán alespoň přibližný plán vaší cesty. Také by to mohlo přijít vhod, když by na vás imigrační úředník na letišti vychrlil co budete v New Yorku dělat. Náš seznam zahrnoval typické cíle, za kterými jezdí do New Yorku většina lidí. Jak už Central park, Times Square, památník padlých dvojčat, Empire State Building, Zoo v Bronxu, Brooklyn Bridge, Chinetown, Socha Svobody atd.
Co mě ale nakonec nejvíce zaujalo na New Yorku?
Od každé národnosti trochu
Nikde při svých cestách jsem neměl možnost vidět tak pestré národnostní složení jako v New Yorku. Pokud se zrovna nebudete nacházet v nějakých typických lokalitách dané národnosti, budete svědkem toho, jak svět dokáže být pestrý. Zkrátka sen žít v New Yorku mělo a má hodně lidí napříč celým světem. Pro nás pro Čechy je často silný zážitek ocitnout se mezi lidmi námi doposud nepoznaných národností. Přece jenom nepatříme k národu, který by byl dlouhá léta otevřen celému světu a také nejsme tak lákavým cílem jako jiné země. Lidé zde žijící s sebou přivezli část své domovské země, to udělalo pestrost, která pro mnoho lidí může být inspirující.
Často jsem se přistihl, když jsem „zíral“, například, v metru na druhé lidi a můj mozek je nedokázal přiřadit k určitým národnostem. V New Yorku jsem poprvé v životě viděl národnosti, které jsem dosud neměl možnost spatřit. Jsem zvědavý, rád se dozvídám nové věci, pro mě tito lidé ukrývali v sobě kus neznáma, kus své rodné země, života v ní, svého osobního příběhu, který je zavedl do Ameriky. Bylo to pro mě hodně inspirující. V New Yorku také naleznete spoustu lokalit, ve kterých žije daná národnost ve velkém seskupení. Jako například Chinatown, Little Italy, na Brighton Beach můžete pak potkat velké množství rusky mluvícího obyvatelstva, také v New Yorku naleznete třeba i část zvanou Jamajka. Zkuste si zajet metrem do černochy obývaných lokalit a sami poznáte jaké to je, když zůstanete vy jako jediný běloch ve vagónu :-). Pokud rádi cestujete a poznáváte nové národnosti, tak určitě v New Yorku nebudete zahálet.
Central park
Tento park byl veřejnosti otevřen už v roce 1859. Je obdelníkového tvaru o rozměrech
4 000 m x 800 m a leží přímo v srdci rušného Manhattanu. Jeho umístění dává tomuto parku velice zajímavou atmosféru. Tento park patří k nejznámějším parkům světa, proto se zde také natáčelo mnoho filmových scén. Jakmile vstoupíte do parku z jakékoliv ulice, která ohraničuje park, mžikem se přesunete do jiného světa. Jestliže jste se před chvíli procházeli po rušných ulicích Manhattanu, kde kolem vás vše pulzovalo neuvěřitelnou energií, tak se teď přesunete do míst, kde zaručeně zrelaxujete. Najednou utichnou klaksony automobilů, davy proudících lidí tam i zpět a vy jako byste byli v jiném světě.
Mnoho Newyorčanů park využívá k útěku z uspěchaného města a k dobití energie. Můžete je zde potkat buď relaxovat na krásně posečených prostranstvích, cvičit jógu, hrát baseball, projíždět se na loďkách, hrát šachy, bruslit na kolečkových bruslích, jezdit na kole, běhat, ale i klidně se jen tak procházet. Setkáte se zde s různými věkovými kategoriemi – od dětí až po lidi důchodového věku. Určitě nemusíte mít strach, že by vás někdo přejel na kole nebo byste se museli vyhýbat nějakému bruslaři, stezky pro různé aktivity jsou často odděleny od pěších zón. Park je také centrem mnoha kulturních akcí, ale i pouličních prodejců svého umění. Pokud na sobě cítíte jak příroda dokáže dobíjet energii, zde budete na správném místě.
Památník padlých dvojčat
11. září roku 2001 mnoho Newyorčanů, jako každý den, vyrazilo do svých zaměstnání. Nikdo tehdy netušil, že mezi nimi bude přibližně 3 tis. lidí, kteří se už domů nevrátí. Den, který se zapsal do tragických dní Spojených států amerických. Na místě, kde tehdy stála dvojčata, dnes naleznete památník, který navštěvují davy lidí, připomínající si tento tragický den. Kolem památníku také potkáte mnoho prodejců různých tiskovin a DVD pojednávající o této tragické události. Člověk co to nezažil, neviděl na vlastní oči nemůže cítit jaká bezmoc a beznaděj může člověka zaplavit. Některé filmové záběry ze dne 11. září nahánějí člověku husí kůži. Záběr z blízkosti obchodního centra, kdy se z ničeho nic ve vysoké rychlosti přiřítí letadlo do vrchní části budovy, je silným zážitkem i pro lidi sedící v klidu domova u televizní obrazovky. Nejde popsat slovy co tehdy museli všichni během této tragédie prožívat. Místo samotné vám tolik neřekne, jako výpovědi lidí, kteří v ten den byli v New Yorku.
Komunity Čechů žijící v New Yorku
Každý z vás nejspíš zná nějakého Čecha, žijícího v USA. Je zajímavým zážitkem setkat se s českou komunitou. Můžete získat osobní zkušenosti lidí, jejich příběhy a zjistit také to, co je zavedlo do států a čím vším si prošli. Být imigrantem není určitě nic jednoduchého. Takhle si můžete vyslechnout mnoho zajímavostí, ke kterým byste se jako turisté přijíždějící do New Yorku těžko dostali. Můžete se dozvědět do kterých lokalit není dobré chodit, které pracovní pozice jsou dobře vynášející, kde co zajímavého vidět, kde se dobře najíst. Dále se dozvíte, že stravování ve školních jídelnách se nedá vůbec srovnávat s naším zlatým českým školním stravováním, že i když děláte manuální práci, například, ve stavebnictví, tak si můžete dobře vydělat apod.
Dozvíte se také ale i o stinných stránkách života v NY. Poznáte tak New York z pohledu Čechů, kteří zde žijí. Pokud nemáte na místě nikoho známého, tak zkuste třeba navštívit některé facebookové skupiny Čechů žijících v New Yorku. Určitě se rád někdo s vámi sejde, aby si mohl alespoň tímto způsobem zavzpomínat na život v Čechách a na oplátku Vám může přiblížit život v USA. Pro Vás cesta domů do Čech není ničím mimořádným, nicméně pro mnoho lidí, žijících v USA není tato cesta tak snadná a jednoduchá.
Manhattan z výškové budovy Empire State Building
Když vaše nohy šlapou po ulicích Manhattanu často se přistihnete s hlavou vzhlížející k vrcholkům mnoha výškových budov. Jedna z budov se nazývá Empire State Building. Ikdyž patří mezi atrakce, kde se hrne většina turistů přijíždějících do New Yorku, pořád je o co stát. Pohled z terasy této budovy je velice zajímavým zážitkem a u každého může vyvolat odlišné emoce. Na člověka pocházejícího z české vesnice tento pohled působí hodně zajímavě. Central park působí z této výšky jako perla v betonové džungli. Hlavou se vám honí různé myšlenky, například, jak to tady asi vypadalo, když zde vystavěli první budovu, co všechny přimělo se v NY usadit a co udělalo z Manhattanu to co je dnes.
Prosté procházení ulicemi New Yorku
Častokrát se cítíte lepe při pouhém pozorování života okolo. Nemusíte být zrovna v Národní galerii, v muzeu a podobně, abyste byli zaujatí okolím. Na každém rohu je něco, co vás může zaujmout, nějaká odlišnost něco inspirujícího, ale i něco co vidíte poprvé v životě. Mohou to být například: mladíci vydělávající si peníze různými představeními (v parcích, v metru) či mladí lidé venčící smečky psů zámožným newyorčanům, kteří žijí na Manhattanu a ve svém životě nemají místo na to, aby si zašli ven se svým psem na procházku. Dále můžete spatřit černošky sedící na schodech před svými domy a za výlohami zverimexů štěňata, která jsou určena k prodeji. Zajímavostí jsou i rovnoběžné ulice, díky kterým procházíte různými lokalitami, ve kterých se vše mění díky skupině lidí, která v dané lokalitě převažuje. Tak jako v každé zemi narazíte na řadu odlišností a zajímavých věcí.
Životní styl lidí
Vše má dvě strany, tak jako mince. Zaujali mě lidé, žijící zdravým životním stylem, které můžete potkat v různých parcích, ale i během procházení se centrem města. Jsou to lidé, různých věkových kategorií, se zájmem ke sportu: k běhu, k jízdě na kolech, na kolečkových bruslích, hrajících baseball, cvičících jógu, provozující různé outdoorové, ale i indoorové sporty. Překvapivé je, že se velký počet důchodců snaží, nehledě na svůj věk, aktivně žít. V NY najdete farmářské trhy, které jsou plné čerstvé zeleniny a ovoce. V obchodech naleznete různé druhy kvalitních potravin pro zdravý životní styl.
Ale jsou zde i lidé, kterým se vytratil pohyb i kvalitní stravování z jejich života. Můžete tak na plážích vidět různé rodiny – kde všichni členové jsou obézní a nehledíc na to i nadále pokračují v konzumaci fastfoodové stravy. Kolem košů i popelnic se velmi často nacházejí pohozené zbytky nejen fastfoodového jídla. Buchty a různé pečené koláče, jako hotové produkty v supermarketech, jsou nachystány k odběru zákazníkům. Vše je děláno tak, aby lidé neztráceli čas přípravou. Přes jejich pracovní vytížení lidé často hledají řešení svého hladu v objednávce různých pokrmů, které vám naservírují až k nim domů.
Volba životního stylu závisí na jedinci samotném. Zaručeně zde uvidíte skupiny lidí s odlišným životním stylem (zdravým X nezdravým). Značná část zdravotních problémů je způsobena nevhodným životním stylem.
Optimismus i za pokladnou v obchodě
Několikrát jsem byl svědkem při placení v obchodě, že i prodavači dokážou působit velice pozitivně. V jednom obchodě, kam jsme chodili pravidelně nakupovat ovoce i zeleninu, nehledě na dlouhou frontu zákazníků, si za pokladnou prodavačka prozpěvovala. Celkově se mi zdálo, že lidé působili více pozitivněji.
Oceán dělící vás od domova
Věřím, že každý cítí něco jiného, když se dívá do dálky nekonečného Atlantiku. Já jsem stál na pláži Coney Island a zrak mi mířil směrem ke vzdálenému domovu. Ano, Evropa působila odtud hodně vzdáleně. Nebylo to ani těmi kilometry, ale spíše oceánem, který vás dělí od vašeho domova. Jako byste přeletem přes velkou louži vstoupili do jiného světa.
V hlavě se mi mísily různé myšlenky při pohledu na národnosti, které jsem zde potkával, ať už to byli indové, rusové, mexičani, španělé, pakistánci aj. Všichni měli jedno společné, a to: žít v New Yorku. Oceán působil více než jen oceánem…
Architektura domů
Procházením různými ulicemi New Yorku můžete sledovat odlišné styly obytných domů. Většina jich má jedno společné, a to: maximálně zastavěný prostor pozemku. Jsou i lokality, kde uvidíte kolem domu pěkné zahrady, ale to už si mohou dovolit jen majetnější lidé.
Tak jako ve filmech
Ano, tak jak si zrovna vybavíte nějaký film či seriál natáčený v New Yorku, tak to tam vše kolem skutečně vypadá. Jen ale s velkým podstatným rozdílem. Zažíváte to všemi vašimi smysly. New York procítíte jinak než skrze obrazovku vaší televize. Je pak zajímavým zážitkem se procházet po místech, které jste doposud znali jen z obrazovek televize.
Závěrem
Čím více vzpomínám na to co mě nejvíce zaujalo pří návštěvě New Yorku, neubráním se pocitu, že pokud ve vás dříme zvědavost po nových kulturách, bude pro vás vše zajímavé ať už jste kdekoliv a vidíte cokoliv.
Co vás osobně nejvíce zaujalo pří návštěvě této metropole? Budu rád za Vaše komentáře.